پرش لینک ها

بهترین دانشگاه های مهندسی کامپیوتر

هر سال سازمان های رنکینگ معتبری مانند شانگهای، QS World و THE براساس روش و فاکتورهای ارزیابی ویژه ای آمار بهترین دانشگاه های جهان را در رشته های مختلف تحصیلی ارائه میدهند. بعنوان نمونه روش ارزیابی سازمان ARWU شانگهای بر اساس 6 شاخص می باشد که شامل تعداد مقالات موجود در مجلات طبیعت و علوم، ارتباط این مقالات، سطح جهانی دانشگاه، تعداد دانش آموختگان و پرسنل تحصیلی برنده جایزه نوبل و مدال فیلدز است. در ادامه این مقاله با عنوان تحصیل در بهترین دانشگاه های رشته مهندسی کامپیوتر همراه ما باشید.

 

بهترین دانشگاه های مهندسی کامپیوتر در آمریکا

رشته مهندسی کامپیوتر در بین جدید ترین و کاربردی ترین رشته های دانشگاهی در دنیا می باشد. این رشته با استفاده از علم به روز کامپیوتری و همچنین رشته مهندسی برق ایجاد شده است و در برخی از دانشگاه های کشور آمریکا در دانشگده ای بطور جداگانه و یا در دانشکده مهندسی برق قرار گرفته است و دانشجو پذیرش می شود.

 

انواع گرایش ها برای تحصیل مهندسی کامپیوتر در آمریکا

گرایش نرم افزار

گرایش سخت افزار

هوش مصنوعی

رباتیک

الگوریتم محاسبات

معماری سیستم های کامپیوتری

همچنین باید گفت که در رشته مهندسی کامپیوتر، رشته نرم افزار در سال های اخیر با تغییرات و آپدیت های بسیاری همراه بوده است.

بهترین دانشگاه های مهندسی کامپیوتر

بهترین دانشگاه های مهندسی کامپیوتر در کانادا

کانادا سیستم آموزشی باکیفیت و سطح بالایی بخصوص در زشته‌های مهندسی کامپیوتر و هوش مصنوعی دارد. از طرفی هزینه تحصیل در این کشور معقول و مناسب است. به همین دلایل این کشور مقصد خوبی برای دانشجویان بین‌المللی بخصوص افرادی است که قصد تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر را دارند. در ادامه بهترین دانشگاه های مهندسی کامپیوتر در کانادا را معرفی میکنیم.

 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه آلبرتا
 • دانشگاه مونترال
 • دانشگاه مک گیل
 • دانشگاه اتاوا
 • دانشگاه مک مستر
 • دانشگاه واترلو

بهترین دانشگاه های مهندسی کامپیوتر در ایران

اگر قصد تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در کشور خودمان ایران را دارید، بهتر است سعی کنید بهترین دانشگاه های مهندسی کامپیوتر در ایران را انتخاب کنید تا رزومه تحصیلی بهتری داشته باشید و امکان ادامه تحصیل در بهترین دانشگاه‌های خارجی برایتان ساده‌تر شود. در ادامه  بهترین دانشگاه های مهندسی کامپیوتر در ایران را معرفی میکنیم.

 • دانشگاه صنعتی شریف
 • دانشگاه تهران
 • دانشگاه امیر کبیر
 • دانشگاه علم و صنعت
 • دانشگاه خواجه نصیر
 • دانشگاه شیراز
 • دانشگاه فردوسی مشهد
 • دانشگاه شهید بهشتی

بهترین دانشگاه های رشته مهندسی کامپیوتر در ایران

مهمترین نکات در انتخاب دانشگاه مهندسی کامپیوتر

از جمله مهمترین نکاتی که باید در زمان جستجو و انتخاب بهترین دانشگاه دنیا برای تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در نظر بگیرید، این نکته می باشد که دانشگاه مدنظر شما رشته و مدرک مهندسی کامپیوتری که می خواهید را به شما ارایه نماید. این بدین جهت می باشد که مهندسی کامپیوتر از رشته های متنوعی مانند علوم کامپیوتر، مهندسی نرم افزار، هوش مصنوعی AI، معماری داده و معماری و مهندسی سخت افزار کامپیوتر تشکیل می گردد.

نکنه با اهمیت دیگر در مورد انتخاب دانشگاه مهندسی کامپیوتر، اعتبار جهانی آن دانشکده و یا موسسه آموزشی می باشد. اعتبار و شهرت زیاد یک دانشگاه تعیین کننده کیفیت بالا و به روز بودن نظام آموزشی و معتبر بودن مدرک مهندسی کامپیوتر اهدایی به دانشجو می باشد.

بدین جهت بعضی از برترین دانشگاه‌های دنیا رشته مهندسی کامپیوتر دوره ها و مدارک مورد تائید سازمان ABET را ارایه می دهند. از برنامه های آموزشی معتبر و مطرح در دنیا که دارای ارزش و اعتباری در حد دوره های ABET می باشند می توان به دوره های ASIIN، ENAEE، Engineers Canada و JABEE اشاره داشت.

مهمترین نکه دیگری که باید در زمان انتخاب بهترین دانشگاه برای تحصیل رشته مهندسی کامپیوتر به آن دقت فرمایید، ارایه دوره های جنبی و پشتیبان رشته تحصیلی و موقعیت کاری شما در آینده می باشد.

بعنوان نمونه، در صورتی که با ویزای تحصیلی در حال تحصیل در رشته مهندسی نرم افزار کامپیوتر هستید، دارا بودن مهارت زیاد در زبان های برنامه نویسی از اهمیت بسیاری در موقعیت شغلی آینده شما خواهد داشت. به همین خاطر باید دانشگاهی را پیدا کنید که در زمان تحصیل دروس اصلی، امکان شرکت در دوره های مکمل زبان های Java، C و پایتون برای شما ارایه شود.

افزون بر این، خدمات پشتیبانی دانشکده مهندسی کامپیوتر از جمله آزمایشگاه های برنامه نویسی، تجهیزات تحقیقاتی و خدمات تدریس خصوصی مشخص کننده ارزش  و اعتبار یک دانشکده می باشد.

سوالات متداول

بهترین دانشگاه برای تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر کدامند؟

دانشگاه ماساچوست، استنفورد، کارنگی، هاروارد، تورنتو، زوریخ و … از بهترین دانشگاه برای رشته مهندسی کامپیوتر هستند.

بهترین دانشگاه های ایران در رشته مهندسی کامپیوتر کدامند؟

طبق رتبه بندی دانشگاه های ایران در رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف، تهران، امیر کبیر، علم و صنعت و … از بهترین دانشگاه های ایران هستند.

معدل لازم برای تحصیل در بهترین دانشگاه برای رشته مهندسی کامپیوتر چند است؟

هرچقدر معدل شما بالاتر باشد شانس اخذ پذیرش و حتی دریافت بورسه بیشتر خواهد بود ولی حداقل معدل برای پذیرش در در بهترین دانشگاه برای رشته مهندسی کامپیوتر 15 است.

پیام بگذارید

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.